UPW1J180MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
18 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPW1J180MDD
DigiKey Part Number
493-1930-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1J180MDD
Description
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW1J180MDD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
60 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
200 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.3 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C