UPW1H331MPD6
DigiKey Part Number
493-1909-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1H331MPD6
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW1H331MPD6 Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.047 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.61 A @ 100 kHz
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C