UPW1H221MPD1AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1.749
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
TDK
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Image for UPW1H221MPD1AA is not available
UPW1H221MPD1AA
DigiKey Part Number
UPW1H221MPD1AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1H221MPD1AA
Description
CAP ALUM 50V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
552.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
119 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C