UPW1E820MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1.678
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.808
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 186
Chemi-Con
82 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPW1E820MED
DigiKey Part Number
493-1819-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1E820MED
Description
CAP ALUM 82UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW1E820MED Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
188.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
290 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
250 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C