UPW1E270MDD1TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 2.754
Datasheet
27 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPW1E270MDD1TP
DigiKey Part Number
493-11448-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1E270MDD1TP
Description
CAP ALUM 27UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UPW1E270MDD1TP Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
36 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
1.3 Ohms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C