UPV1H1R5MFD1TA
DigiKey Part Number
UPV1H1R5MFD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPV1H1R5MFD1TA
Description
CAP ALUM 1.5UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPV1H1R5MFD1TA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
45 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
11 Ohms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C