UPS1V220MDD1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPS1V220MDD1TD
DigiKey Part Number
493-11409-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11409-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1V220MDD1TD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPS1V220MDD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
27.2 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.5 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C