UPS1J331MHD
DigiKey Part Number
493-16442-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1J331MHD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPS1J331MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
695.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
980 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C