UPS1J100MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 60.372
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 23.759
Datasheet
10 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPS1J100MDD
DigiKey Part Number
493-15844-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1J100MDD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPS1J100MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
18.7 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
110 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
2.1 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C