UPS1H221MPD1AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1.746
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 2.820
Datasheet
In Stock: 839
In Stock: 992
In Stock: 831
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 730
Chemi-Con
Image for UPS1H221MPD1AA is not available
UPS1H221MPD1AA
DigiKey Part Number
UPS1H221MPD1AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1H221MPD1AA
Description
CAP ALUM 50V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
325 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
650 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C