UPS1E4R7MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 882
Datasheet
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 68.091
Datasheet
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
4.7 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPS1E4R7MDD
DigiKey Part Number
493-15833-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1E4R7MDD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPS1E4R7MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
27.2 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.5 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C