UPS1E332MHD
DigiKey Part Number
493-5653-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1E332MHD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPS1E332MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.045 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.35 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
33 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C