UPS1C330MDD1TD
DigiKey Part Number
493-5358-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5358-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1C330MDD1TD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPS1C330MDD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
27.2 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.5 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C