UPM2AR68MDD1TA
DigiKey Part Number
UPM2AR68MDD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM2AR68MDD1TA
Description
CAP ALUM 0.68UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.68 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM2AR68MDD1TA Models
Ripple Current @ Low Frequency
11 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
23 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
23 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C