UPM1V391MPD1TD
DigiKey Part Number
493-7405-1-ND - Cut Tape (CT)
493-7405-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1V391MPD1TD
Description
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1V391MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
980 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.26 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
55 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C