UPM1V391MPD1TD | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UPM1V391MPD1TD |
Description | CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 390 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UPM1V391MPD1TD Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 980 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 1.26 A @ 10 kHz |
Part Status Not For New Designs | Impedance 55 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Voltage - Rated 35 V | Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm) |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |