UPM1V331MPD
DigiKey Part Number
UPM1V331MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1V331MPD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1V331MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
810 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.06 A @ 10 kHz
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C