Image for UPM1K470MPD6CV is not available
UPM1K470MPD6CV
DigiKey Part Number
UPM1K470MPD6CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1K470MPD6CV
Description
CAP ALUM 80V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
245 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
410 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
420 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C