UPM1H4R7MDD1TA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 10
Datasheet
4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
UPM1H4R7MDD1TA
DigiKey Part Number
493-15749-1-ND - Cut Tape (CT)
493-15749-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1H4R7MDD1TA
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UPM1H4R7MDD1TA Models
Category
Polarization
Polar
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Impedance
2.2 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C