UPM1E181MPD1TA
DigiKey Part Number
493-UPM1E181MPD1TACT-ND - Cut Tape (CT)
UPM1E181MPD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1E181MPD1TA
Description
CAP ALUM 180UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1E181MPD1TA Models
Ripple Current @ Low Frequency
390 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
550 mA @ 10 kHz
Impedance
140 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C