UPJ1E561MPD1TD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1.200
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 581
Datasheet
Würth Elektronik
In Stock: 1.064
Würth Elektronik
In Stock: 873
Surge
Surge
560 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPJ1E561MPD1TD
DigiKey Part Number
493-11947-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11947-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1E561MPD1TD
Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ1E561MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
990 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.22 A @ 10 kHz
Impedance
84 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C