UPB2W330MHD1TN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 91
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 3.018
Datasheet
Upgrade
In Stock: 334
Panasonic Industry
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 1
33 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPB2W330MHD1TN
DigiKey Part Number
493-4968-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPB2W330MHD1TN
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPB2W330MHD1TN Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
350 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
700 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C