UPB2E680MHD1TN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 1.226
Datasheet
68 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPB2E680MHD1TN
DigiKey Part Number
493-4961-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPB2E680MHD1TN
Description
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UPB2E680MHD1TN Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
500 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C