UPA1E821MPD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 432
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 125
TDK
In Stock: 0
820 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPA1E821MPD
DigiKey Part Number
UPA1E821MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1E821MPD
Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPA1E821MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.118 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.49 A @ 100 kHz
Impedance
35 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C