UPA1E271MPD
DigiKey Part Number
493-16986-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1E271MPD
Description
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPA1E271MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
409.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
90 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C