UPA1A332MHD1TO
DigiKey Part Number
493-12382-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12382-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1A332MHD1TO
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPA1A332MHD1TO Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.938 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.28 A @ 100 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C