UPA0J272MPD1TD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
2700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPA0J272MPD1TD
DigiKey Part Number
493-4854-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4854-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA0J272MPD1TD
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UPA0J272MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.428 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.68 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
33 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C