UMT1C100MDD1TP
DigiKey Part Number
493-10276-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMT1C100MDD1TP
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UMT1C100MDD1TP Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
18 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
27 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C