UMP0J470MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 963
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 531
Datasheet
In Stock: 2.622
Panasonic Industry
In Stock: 0
47 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UMP0J470MDD
DigiKey Part Number
UMP0J470MDD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMP0J470MDD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UMP0J470MDD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Bi-Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
45 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C