UMF1V6R8MDD1TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 409
Datasheet
6.8 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UMF1V6R8MDD1TP
DigiKey Part Number
493-10238-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMF1V6R8MDD1TP
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UMF1V6R8MDD1TP Models
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
2.6 Ohms
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C