UMF1V100MDD
DigiKey Part Number
493-16440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMF1V100MDD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UMF1V100MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
2.6 Ohms
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C