UMF1E100MDD1TP
DigiKey Part Number
493-10224-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMF1E100MDD1TP
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UMF1E100MDD1TP Models
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
2.6 Ohms
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C