UMA0J101MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1.725
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 8.604
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Direct
Panasonic Industry
100 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UMA0J101MDD
DigiKey Part Number
493-5937-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMA0J101MDD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UMA0J101MDD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
105 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C