UKL2A221KHD
DigiKey Part Number
493-16884-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL2A221KHD
Description
CAP ALUM 220UF 10% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UKL2A221KHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
580 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
870 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C