UKL1J6R8MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 14.810
Datasheet
6.8 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UKL1J6R8MDD
DigiKey Part Number
UKL1J6R8MDD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1J6R8MDD
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UKL1J6R8MDD Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
59 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
118 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C