UKL1H470KPD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1.384
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 2.473
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
UKL1H470KPD
DigiKey Part Number
UKL1H470KPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1H470KPD
Description
CAP ALUM 47UF 10% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UKL1H470KPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
190 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
380 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C