UKA0J330MDD
DigiKey Part Number
493-16808-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKA0J330MDD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UKA0J330MDD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
55 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
110 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C