UJB0L222TPD1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 2.621
Datasheet
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
UJB0L222TPD1TD
DigiKey Part Number
UJB0L222TPD1TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UJB0L222TPD1TD
Description
CAP ALUM 2200UF 5.5V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 5.5 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Datasheet
EDA/CAD Models
UJB0L222TPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
405 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
1.5 Ohms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
-10%, +50%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C