UHW1H221MPD1TD
DigiKey Part Number
493-UHW1H221MPD1TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UHW1H221MPD1TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1H221MPD1TD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHW1H221MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
825 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C