UHW1H102MHD
DigiKey Part Number
493-6910-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1H102MHD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHW1H102MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 100 kHz
Impedance
20 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C