UHV1V271MPD
DigiKey Part Number
493-16313-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1V271MPD
Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHV1V271MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
665 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.33 A @ 100 kHz
Impedance
46 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C