UHE2A820MPD1TD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1.444
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
Würth Elektronik
In Stock: 583
Chemi-Con
In Stock: 699
Chemi-Con
82 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHE2A820MPD1TD
DigiKey Part Number
493-15269-1-ND - Cut Tape (CT)
493-15269-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE2A820MPD1TD
Description
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHE2A820MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
362.6 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
210 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C