UHE2A391MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 500
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 340
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 533
390 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHE2A391MHD
DigiKey Part Number
493-1680-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE2A391MHD
Description
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHE2A391MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.238 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Impedance
54 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C