UHE2A390MPD1TD
DigiKey Part Number
493-UHE2A390MPD1TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UHE2A390MPD1TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE2A390MPD1TD
Description
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE2A390MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
234.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
335 mA @ 100 kHz
Impedance
450 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C