UHE1V392MHD
DigiKey Part Number
493-1602-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1V392MHD
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3900 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1V392MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.424 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.28 A @ 100 kHz
Impedance
12 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C