UHE1V182MHD6
DigiKey Part Number
493-1594-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1V182MHD6
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1800 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1V182MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.344 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.93 A @ 100 kHz
Impedance
21 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C