UHE1J681MHD
DigiKey Part Number
493-1650-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1J681MHD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1J681MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
960 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.28 A @ 100 kHz
Impedance
71 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C