UHE1H271MPD1TD
DigiKey Part Number
493-17400-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17400-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1H271MPD1TD
Description
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1H271MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
854 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.22 A @ 100 kHz
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C