UHE1H222MHD6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rubycon
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHE1H222MHD6
DigiKey Part Number
493-1629-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1H222MHD6
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHE1H222MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.944 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.68 A @ 100 kHz
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.398" (35.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C