UHE1H121MPD1TD
DigiKey Part Number
493-15245-1-ND - Cut Tape (CT)
493-15245-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1H121MPD1TD
Description
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHE1H121MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
511 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
730 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C